خانه / پزشکی / در جوشکاری چطوری مواظب باشیم

در جوشکاری چطوری مواظب باشیم

لوازم حفاظتی مورد نیاز جوشکاران

در موقع برقراری قوس و پس از آن، دو نوع اشعه غیر مرئی به وجود می‌آید که اگر از آنها جلوگیری نشود به پوست و چشم آسیب می‌رساند. این اشعه‌ها شامل اشعه ماورا بنفش و اشعه مادون قرمز است. اثر این اشعه در روی چشم تا ۱۲ متر و روی پوست تا ۵ متر کاملاً محسوس است. برای جلوگیری از اثر اشعه روی چشم و پوست صورت، باید از نقاب‌های دستی فقط برای کارهای کوچک می‌توان استفاده کرد. ‌برای جوشکاری‌های طولانی و مخصوصاً جوشکاری در روی کارگاه‌های باید از نقاب‌هایی که به وسیله یک حلقه قابل تظیم و بر روی سر قرار گرفته‌، استفاده کرد.

لوزام حفاظتی دست‌ها و بدن جوشکار

در موقع جوشکاری ذارت ریز فلز مذاب در اطراف قوس الکتریکی پراکنده می‌شود که اگر در تماس مستقیم با پوست بدن قرار گیرد، باعث سوختگی شدید و ایجاد ناراحتی می‌شود. برای جلوگیری از این مسئله با توجه به موقعیت و نوع کار باید از دستکش معمولی یا آستین‌دار استفاده کرد.

ایمنی جوشکار

  • استفاده از عینک و نقاب مخصوص برای جوشکار امری بسیار ضروری است زیرا در صورت عدم استفاده از این وسایل ایمنی, اشعه قوس الکتریکی اثرات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.
  • به منظور حفاظت بدن در برابر ذرات فلزی مذاب, جوشکار باید از لباس کار و پیش بند مخصوص استفاده کند.
  • جوشکار برای انجام عملیات جوشکاری باید دستکش دست کند زیرا ذرات مذابی که در حین جوشکاری به اطراف قوس الکتریکی پرتاب می شوند باعث سوختگی شده و بسیار خطرناک می باشند. علاوه بر آن تمیز نمودن جوش درزها قبل از جوشکاری و بعد از آن با دست لخت امکان پذیر نیست.
  • اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمزی که حین ایجاد قوس و بعد از آن به وجود می آید اثرات نامطلوبی بر چشم و پوست می گذارد, بنابراین برای انجام جوشکاری های کوتاه باید از نقاب های دستی و برای جوش کاری های بزرگ باید از نقاب هایی که بر روی سر ثابت می مانند استفاده نمود.
  • در صورتی که جوشکار کار را متوقف کند باید با زدن کلید اصلی دستگاه مدار را قطع نماید.
  • در صورت اتمام محل جوشکاری توسط جوشکار و مشغول شدن آن در مکانی دیگر, باید بقیه جوشکاران را از آن آگاه نموده تا از ایجاد حوادث مربوط به برخورد با آن و ایجاد سوختگی پرهیز شود.

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

اشتباه کردن سر مسواک زدن

اشتباه کردن سر مسواک زدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *