خانه / اطلاعات عمومی / لاستیک ماشین چقدر کار می کند

لاستیک ماشین چقدر کار می کند

تعیین تاریخ انقضای لاستیک

یکی از مهمترین عواملی که در عمر مفید خودرو نقش داشته و معمولا رانندگان به آن بی توجه می باشند، تاریخ انقضای لاستیک مصرفی خودرویشان می باشد. از نظر بسیاری از تولید کنندگان خودرو، تاریخ انقضای لاستیک ها حدود ۵ تا ۶ سال می باشد. این بدان معنی است که از زمان تولید لاستیک و خروج آن از کارخانه فقط حدود ۶ سال می توان از آن لاستیک استفاده کرد و پس از طی این مدت، خواه لاستیک در خودرو استفاده شده باشد و خواه لاستیک همچنان در انبار باشد، خاصیت اولیه خود را از دست داده و نباید به هیچ وجه از آن استفاده نمود.

نشانگر حداکثر میزان سائیدگی

برای آگاهی از زمان تعویض لاستیک ها نیز می توان به طور چشمی و با اندازی گیری آج لاستیک ها عمل نمود. بسیاری از لاستیک ها برای تعیین عمر مفید لاستیک و زمان تعویض، دارای یک شاخص تعویض می باشند که در بین آج های لاستیک قرار گرفته و آخرین حد سائیدگی لاستیک را مشخص می نماید. اگر لاستیک به حدی سائیده گردد که شاخص مربوطه با سطح لاستیک در موازات قرار بگیرد، آنگاه عمر لاستیک مربوطه به سر آمده و باید هرچه سریعتر نسبت به تعویض آن اقدام نمود.

لاستیک ها را حداقل هر ۶ سال یکبار تعویض کنید.

اگر مطمئن نیستید که چرخها نیاز به تعویض داشته باشند، طبق توصیه  NHSTA (اداره امنیت ترافیک بزرگراه های ملی آمریکا) حداقل زمان تعویض لاستیک ها صرفنظر از میزان استفاده ۶ سال می باشد و حداکثر طول عمر لاستیکها ۱۰ سال است. همیشه جانب احتیاط را برای لاستیک هایی با طول عمر بیش از ۶ سال رعایت کنید.

نکته ها: 

  • در خرید لاستیک های با سایز مناسب دقت کنید. رینگ و لاستیک اتوموبیل باید با نوع و اندازه ی اتوموبیل شما تناسب داشته باشد.
  • در صورت مشاهده هرگونه ترک خوردگی در سطح و کناره لاستیک ها، بدون اتلاف وقت تایر ها را عوض کنید.
  • اندازه هر ۴ چرخ و حتی طرح آجهای هر چرخ باید یکسان باشد. در غیر این صورت به دیفرانسیل ماشین شما صدمه وارد می کند.
  • مطمئن شوید که باد چرخ ها تنظیم باشد. عدم تنظیم باد چرخها باعث: مصرف بنزین بیشتر، سایش سریعتر لاستیک ها، هندلینگ و کنترل ضعیف اتوموبیل می شود.
  • چرخ زاپاس را فراموش نکنید. تمام موارد ذکر شده در مورد چرخ زاپاس نیز صدق می کند.

منبع:اینگونه،آقای کارشناس

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

وام مسکن برای مجردین و متاهلین در سال جدید

وام مسکن برای مجردین و متاهلین در سال جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *