خانه / اطلاعات عمومی / ابرها در مریخ چطور ایجاد میشن

ابرها در مریخ چطور ایجاد میشن

ابر‌ها در مریخ دقیقاً به همان شیوه‌ای که در زمین شکل می‌گیرند، ایجاد نمی‌شوند. مولکول‌های آب که حجم غالب ابر‌ها را تشکیل می‌دهند، نمی‌توانند خود به خود به هم وصل شوند و به چیزی برای قرار گرفتن در کنار هم نیاز دارند.

در سیاره آبی ما، مولکول‌های آب در اطراف دانه‌های نمک دریا یا گرد و غبار‌های هوا جمع می‌شوند. هنگامی که این دانه‌ها و مولکول‌ها به اندازه کافی جمع شوند، ابر‌ها شکل می‌گیرند و از زمین قابل مشاهده می‌شوند.

دانشمندان معتقد نیستند که چنین فرآیندی در مریخ نیز موجب تشکیل ابر‌ها در ارتفاع بین ۳۰ تا ۶۰ کیلومتری سطح آن می‌شود؛ بنابراین ذرات یخ‌آب چگونه ابر‌ها را در مریخ تشکیل می‌دهند؟

بر اساس مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه کلرادو بولدر پاسخ این سوال در سطح سیاره مریخ، بلکه در فضای بین سیاره‌ای نهفته است.

مشاهدات انجام شده توسط فضاپیمای “ماون” (MAVEN) ناسا که در حال حاضر در مدار سیاره سرخ است، به ما می‌گوید که تقریباً ۲ تا ۳ تن اجرام سرگردان فضایی اغلب به شکل شهاب‌سنگ هر روزه وارد جو مریخ می‌شوند. این شهاب‌سنگ‌ها با برخورد پوسته گازی نازک محافظ مریخ خرد می‌شوند و موجب پخش شدن حجم عظیمی از گرد و غبار موسوم به “دود شهاب” در جو می‌شوند.

محققان کشف کردند که این گرد و غبار‌ها که از فضای خارجی می‌آیند، می‌توانند به عنوان دانه‌هایی برای تشکیل ابر‌ها عمل کنند و مولکول‌های یخ‌آب را دور خود جمع کنند.

محققان از شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای پیچیده برای شبیه‌سازی فضای حاکم بر مریخ و تست نظریه خود استفاده کردند. آن‌ها کشف کردند هنگامی که “دود شهاب” پدید می‌آید، پس از آن ابر‌ها نیز ظاهر می‌شوند.

“ویکتوریا هارت‌ویک” فارغ‌التحصیل گروه علوم جوی و اقیانوس (ATOC) در دانشگاه کلرادو بولدر و نویسنده اصلی این مطالعه جدید، گفت: مدل ما قبل از این نمی‌توانست ابر‌ها را در این ارتفاع تشکیل دهد، اما اکنون می‌تواند و به نظر می‌رسد همه آن‌ها به درستی در جای خود قرار گرفته‌اند.

این ابر‌ها در مقایسه با زمین نسبتاً نازک هستند. با این حال آن‌ها باز هم می‌توانند تأثیر مهمی بر جو مریخ داشته باشند. به عنوان مثال بسته به منطقه مورد بررسی محققان، ابر‌ها می‌توانند درجه حرارت را تا ۱۰ درجه سانتیگراد افزایش یا کاهش دهند.

منبع: ایسنا

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

وام مسکن برای مجردین و متاهلین در سال جدید

وام مسکن برای مجردین و متاهلین در سال جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *