خانه / پزشکی / خطرات پاره کردن چسب با دندان

خطرات پاره کردن چسب با دندان

 برنا؛ یک سازمان بهداشتی در بریتانیا نسبت به آسیب هایی که از کارهای روزمره و عادات بد، به دندان ها وارد می شود و در بعضی موارد به از دست دادن دندان ها منجر می شود، هشدار می دهد.

بر اساس نتایج به دست آمده از یک مطالعه، ۶۵ درصد افراد از دندان های خود (به غیر از خوردن و آشامیدن)،  برای انجام کارهایی دیگر استفاده می کنند. بر اساس این مطالعه، از هر ۱۰ نفر، ۴ نفر از دندان برای پاره کردن و بریدن چسب نواری و ۲۵ درصد افراد برای جویدن ناخن ها استفاده می کنند. ۲۰ درصد درد از مردم گفته اند زمانی که دست آن ها برای انجام کاری بند است، از دندان و دهان برای انجام امور دیگر کمک می گیرند.

دکتر نیکل کارتر، رئیس انجمن بهداشت دهان و دندان در بریتانیا می گوید :‌ « هر کاری که شما با کمک دندان و دهان خود انجام می دهید، مانند باز کردن بطری های شیشه ای، جویدن ناخن و اشیا (مثل مداد) و غیره، می تواند آسیب های جدی به دندان ها وارد کند و باعث ایجاد شکستگی در آن ها شود. در مواردی هم حتی شاهد جا به جایی دندان ها بر اثر استفاده های نا متعادف و وارد شدن فشار زیاد هستیم. گاهی آسیب های وارد شده به دندان شدیدتر است و نیاز به اقداماتی اورژانسی و فوری دارد.» او ادامه می دهد که : « دندان ها کاربرد و ظیفه مشخصی دارند و آن هم جویدن غذا برای هضم راحت تر و آسان تر آن است. دندان ها به علاوه در زمان صحبت کردن، در تولید صدا نقش مهمی دارند و نباید از آن ها در جهت انجام اموری دیگر استفاده کنیم و سلامت آن ها را به خطر اندازیم.»

این بنیاد بهداشتی همچنین مراجعه به دندانپزشک را به طور منظم توصیه می کند و اهمیت شست و شوی روزانه دندان ها را یادآور می شود و نسبت به مصرف قند و شکر نیز هشدار می دهد.

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

اشتباه کردن سر مسواک زدن

اشتباه کردن سر مسواک زدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *