خانه / زندگی موفق / هوش مصنوعی در خانه چه تاثیری دارد

هوش مصنوعی در خانه چه تاثیری دارد

هوش مصنوعی چیست؟

تاریخچه هوش مصنوعی از زمان باستان و با اسطوره ها، داستان ها و شایعاتی درمورد ساخت خدایانی شروع می شود که سازنده ی آن ها یک هوش مصنوعی ایجاد می کرد. جرقه های هوش مصنوعی مدرن توسط فیلسوف های کلاسیک زده شد که می خواستند فرآیند تفکر در انسان را به عنوان دستکاری مکانیکی نمادها تشریح کنند. این کار در زمان اختراع کامپیوتر دیجیتال قابل برنامه ریزی و در دهه ی ۱۹۴۰ به اوج خود رسید.

هوش مصنوعی چه کاربردهایی دارد؟

  • روباتیک: شاید کاربرد هوش مصنوعی در روبات ها را بیش از سایرین دیده باشیم. روبات ها با استفاده از هوش مصنوعی توانایی دیدن، شنیدن و واکنش نشان دادن به محرک های محیطی را پیدا می کنند.
  • تشخیص هویت: در مکان هایی مثل بانک ها، آزمایشگاه های تحقیقاتی، فرودگاه های هوشمند و بسیاری مکان های دیگر به منظور کنترل ورود و خروج افراد و مسائل امنیتی، هوش مصنوعی در تشخیص هویت افراد از طریق صدایشان نقشی کلیدی ایفا می کند.
  • کشاورزی: از هوش مصنوعی می توان در استخراج اطلاعاتی نظیر نقشه های سطح زمین، وضعیت آبی و زراعی زمین ها، وضعیت جنگل ها و غیره برای بخش کشاورزی استفاده کرد.
  • صنعت و کارخانه ها: هوش مصنوعی حتی در برش قطعات، سرهم و متصل کردن آن ها به یکدیگر (جوشکاری و مونتاژ) نیز نفوذ کرده است. همچنین هوش مصنوعی در بخش کنترل کیفیت محصولات به عنوان سیستم هوشمند بینایی (سنسور چشمی) به کار می رود.

کاربرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در خانه هوشمند بازگرداندن این قطعه مهم یعنی هوش انسان در کنترل دستگاه‌ها است. بهره‌گیری از تکنولوژی اینترنت اشیا و یادگیری ماشین به جای برنامه‌ریزی غیرقابل انعطاف برای سیستم‌ها (مثلا حفظ دمای محیط در درجه‌ای خاص) بر اساس سبک و الگوی زندگی و اولویت‌های تعیین شده به داشتن ساختمانی راحت و هوشمند کمک می‌کند.

ممکن است در مواقعی اولویت با راحتی ساکنین منزل باشد،‌‌ گاهی صرفه جویی در مصرف انرژی و شاید ایجاد و حفظ امنیت، اجازه دهید با یک مثال کاربرد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در خانه هوشمند را بیشتر توضیح دهیم: فرض کنید شما در راه رسیدن به منزل هستید و پس از رسیدن به فاصله معینی از منزل سیستم‌های هوشمند زمان ورود شما به منزل را تشخیص می دهند و بر این اساس دمای بخش های مختلف طبق خواسته شما تنظیم می‌شود، درب پارکینگ به موقع باز می شود و ضمن روشن شدن لامپ‌های منزل، موسیقی مورد علاقه‌تان نیز شروع به پخش می کند.

منبع:رهنمافردا،اویو

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

برای رسیدن به هدف چکار کنیم

بسیاری از مردم برای داشتن جسم سالم فوراً باشگاه رفتن را انتخاب می کنند درحالیکه انجام ورزش صبحگاهی حتی در حیاط منزلتان نیز می تواند سبب ایجاد روحیه مثبت و پرنشاط در شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *