خانه / دانستنی های قبل ازدواج / تاثیر تنهایی بر بدن

تاثیر تنهایی بر بدن

هورمون استرس‌تان بالا می‌رود

وقتی که ناراحتی‌های‌تان را در دل‌تان تلنبار نمی‌کنید و می‌توانید با دوست یا همکار خود حرف بزنید، استرس فیزیکی کمتری دارید. کورتیزول زیاد چیزی است که سیستم شما ممکن است نتواند تحمل کند، پس در مورد مسائل خود با یک دوست حرف بزنید؛ قبل از اینکه دردها در دل‌تان انباشته شوند و پریشان و مضطرب و افسرده شوید.

سیستم عصبی‌تان در حالت جنگ یا گریز قرار می‌گیرد و خوابیدن برای‌تان دشوار می‌شود

پژوهش‌ها نشان می‌دهند وقتی تنها هستید مغزتان می‌تواند نورپی نفرین زیادی ترشح کند؛‌ هورمونی که برای سیگنال دهی طی واکنش جنگ یا گریز حیاتی است. تنهایی می‌تواند باعث شود احساس ترس کنید، مثلا شنیدن صدایی در راه پله‌ها. وقتی بدن شما با فعال کردن واکنش جنگ یا گریز به استرس جواب می‌دهد، در انتهای روز خوابیدن برای‌تان سخت‌تر می‌شود.

تاثیر تنهایی بر بدن

ما اغلب وقتی استرس و اضطراب داریم با کنسل کردن برنامه‌های دورهمی و اجتماعی و گوشه گیر شدن، خودمان را تنها می‌کنیم. وقتی استرس وجودتان را پُر کرد سعی کنید از خانه خارج شوید و دوستی را ملاقات کنید یا در مکانی شلوغ مثل پارک قدم بزنید و استراحتی به مغزتان بدهید، در خانه ماندن شما وقتی که استرس دارید فقط زمانی به نفع‌تان است که برنامه‌ی مفیدی برای خود داشته باشید.

سلول‌های سفید خون‌تان افزایش یافته و موجب التهاب مزمن خواهد شد

هورمون کورتیزول با التهاب مبارزه می‌کند اما واکنش جنگ یا گریزی که تنهایی موجبش می‌شود بدن‌تان را وادار می‌کند نورپی نفرین تولید کند که در واقع تولید سلول‌های سفید خون‌تان را افزایش داده و سیستم طبیعی دفاع بدن‌تان را بهم می‌ریزد.

ارتباط جسمی – ذهنی ِ گرمای فیزیکی و احساس دوست داشته شدن، واقعی است؛ آن را جدی بگیرید!

تعداد دوستان یا روابط شما با دیگران با احساس تنهایی تفاوت دارد 


تنهایی کاملا به کیفیت روابط شما بستگی دارد. به عبارت بهتر، شما اگر از نظر احساسی یا اجتماعی از دیگران فاصله گرفته‌اید، احساس تنهایی به سراغتان خواهد آمد. 

 بیش از ۶۰ درصد افراد تنها، متاهل هستند 


زمانی که هر یک زوجین احساسات، افکار و تجارب خود را با یکدیگر به اشتراک نمی‌گذارند، آن‌ها تنها و منزوی خواهند شد. در واقع کسانی که در این شرایط قرار دارند معتقدند که همسرشان نمی‌توانند رابطه‌ی عمیقی با آن‌ها برقرار کنند. 

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

دلایل ترس از ازدواج

دلایل ترس از ازدواج او فرد مناسبی برای شما نیست این ترس، یکی از بدترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *