خانه / زندگی موفق / چطوری برای یکسال برنامه ریزی کنیم

چطوری برای یکسال برنامه ریزی کنیم

برنامه روزانه

اکنون که از آن ۱۰۰ صفحه فقط ۲۵ صفحه باقی مانده است (طبق مثال ۲۵ صفحه در هفته) باید این مقدار را در روزهای هفته تقسیم کنید. مثلا برای خودتان تعیین کنید در روز دوشنبه از ساعت ۱۶ الی ۱۸ صفحه ی ۱ تا ۱۲ فلان کتاب و در روز پنج شنبه از ساعت ۱۷ الی ۱۹ صفحه ی ۱۳ الی ۲۵ همان کتاب. به همین منوال برای درس ها وقت بگذارید و به مرور زمان میزان مطالعه و حجم آن را افزایش بدهید. مثلا هفته ی اول یک ساعت بیشتر درس بخوانید، هفته ی دوم یک ساعت بیشتر کنید، هفته ی سوم یک ساعت دیگر بیشتر کنید. به این ترتیب از درس هم زده نمی شوید. از کارهایی که اولویت کمتری دارند چشم پوشی کنید و زمان آنها را به درس و به هدفی که دارید (هدف الزاما درسی نیست) بپردازید.

قدم‌هایی تعیین کنید که قادر به برداشتن‌شان باشید

مثلا در همان مثال بالا، اگر در حال حاضر اصلا اهل ورزش کردن نباشید و ناگهان تصمیم بگیرید از سال جدید هفته‌ای پنج بار باشگاه بروید، به احتمال زیاد نمی‌توانید بیشتر از دو سه هفته انجامش دهید. از یک یا دو جلسه در هفته شروع کنید و تدریجا آن را افزایش دهید. یادتان باشد نباید عجله کنید و برداشتن سنگ بزرگ، علامت نزدن است. قدمهای‌تان را تا جایی که ممکن است ساده انتخاب کنید تا بهتر در مسیر موفقیت قرار بگیرید.

تغییرات لازم را یک به یک اجرا کنید

قرار است بهترین فرصت را برای موفقیت‌تان فراهم کنید پس باید گام به گام پیش بروید. هر وقت موفق شدید تغییری را به نُرم و عادت تبدیل کنید، سراغ تغییر بعدی بروید. اگر بخواهید چند تغییر را به طور همزمان ایجاد کنید، گیج و آشفته خواهید شد و پیشرفتی نخواهید داشت، همین باعث می‌شود دلزده شوید و استرس بگیرید.

نگاه‌تان را تغییر دهید

در مسیری که در پیش می‌گیرید تنها چیز‌هایی که روی آن‌ها کنترل دارید، ورودی و پروسه است، شما نمی‌توانید خروجی را کنترل کنید. نگاه و طرز فکر شما هم باید در راستای تغییراتی که به وجود می‌آورید اصلاح شود. همان اندازه که پشتکار و سرسختی اهمیت دارد، نگاه شما نیز مهم است، زیرا باید بتوانید دست از هدف‌ها و اقداماتی که دیگر ارزشی ندارند بردارید و نسبت به فرصت‌های جدید، پذیرا باشید.

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

برای رسیدن به هدف چکار کنیم

بسیاری از مردم برای داشتن جسم سالم فوراً باشگاه رفتن را انتخاب می کنند درحالیکه انجام ورزش صبحگاهی حتی در حیاط منزلتان نیز می تواند سبب ایجاد روحیه مثبت و پرنشاط در شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *