خانه / اختلافات زوجین / اعتماد بنفس کم چه تاثیری در ازدواج می گذارد

اعتماد بنفس کم چه تاثیری در ازدواج می گذارد

زمانی که خودتان نیستید

کار مورد علاقه تان را انجام نمی دهید؟ دیگر ورزش نمی کنید؟ به موسیقی مورد علاقه تان گوش نمی دهید؟ در رابطه ای که همسرتان با قدرت تمام اعتماد به نفس شما را تضعیف می کند شما به راحتی از آنچه که هستید دست می کشید.

همسرتان کنترل می کند

اگر شریک زندگی تان بر همه جنبه های زندگی شما تسلط دارد و در همه چیز دخالت می کند و حریم شخصی را رعایت نمی کند این طبیعی است که به مرور زمان اعتماد به نفس تان را از دست بدهید

وقتی به همسرتان شک می کنید

یک نشانه از دست دادن اعتماد به نفس در رابطه این است که نسبت به خود رابطه شک کنید.

نیازهای تان مهم نیستند

این اتفاق یک دفعه نمی افتد. ممکن است به مرور زمان متوجه شوید که شما فقط مطابق با نیازها و تمایلات شریک زندگی تان پیش می روید؛ در جمع های دوستانه مطلوب او شرکت می کنید و به رستوران مورد علاقه او می روید. گاهی هم احساس می کنید اولویت همیشه خواسته های اوست و نیازهای شما همیشه به تعویق می افتند.

شما همیشه مقصر هستید

تنش و درگیری در رابطه ها تا اندازه ای طبیعی است. گاهی ممکن است یک نفر مسئول یک تنش یا اختلافی باشد اما اگر همواره احساس می کنید متهم هستید، همه تقصیر و خطا در هر موقعیتی به گردن شما می افتد این مساله به شدت در خودباوری شما تأثیر دارد

نشانه‌های کمبود اعتماد به نفس در ارتباط با همسر

اگر این رفتارها برایتان آشنا است و بسیاری از آنها را انجام می‌دهید، بهتر است خودتان به تنهایی یا با کمک مشاور روش‌هایی را برای ارتقاء اعتماد به نفس‌تان پیدا کنید.

عذرخواهی مداوم برای همه چیز

شکی نیست که زمانی که همسرتان را ناراحت و آزرده خاطر می‌کنید، باید از او عذرخواهی کنید. اما مجبور نیستید که برای هر سروصدایی، خوردن به اشیاء، انداختن وسایل، زدن یک حرف معمولی یا حتی بدون دلیل عذرخواهی کنید.

محتاج یا سمج بودن

افرادی که احساس ناامنی و بی‌اعتمادی می‌کنند و اعتماد به نفس پایینی دارند، احساس می‌کنند که لیاقت عشق و ارزش دوست داشته شدن را ندارند و از از دست دادن عشق‌شان می‌ترسند.

اجازه خواستن

تفاوت شگرفی بین تبادل نظر و اجازه خواستن وجود دارد. حتی اگر مکالمه را با جملاتی مثل “اشکالی نداره اگه …” شروع می‌کنید، ضرورتی ندارد که گفتگویتان به اجازه خواستن ختم شود.

هم‌وابستگی

هم‌وابستگی غالباً زمانی رخ می‌دهد که هر دو همسر اعتماد به نفس پایینی داشته باشند و به این معنا است که شما بیش از حد به هم وابسته می‌شوید

خودپسندی و گستاخی

خودپسندی و گستاخی بیشتر از آن که به دارایی‌های فرد مربوط شود، از کمبودهای او نشأت می‌گیرد. این نخوت و گستاخی در واقع پوششی برای اعتماد به نفس پایین است

منابع: روزنامه اطلاعات، دنیای اقتصاد و رادیو عشق

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

فایده اینکه در زندگی ببخشیم

بخشش می‌تواند به معنی ارسال این پیام به فرد باشد که همیشه عشق قوی‌تر از نفرت و ترس است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *