خانه / مشاوره / چطوری در ناراحتی با همسر همدلی کنیم

چطوری در ناراحتی با همسر همدلی کنیم

همدلی با همسر به چه معنا است؟

همدلی مثل این می‌ماند که دو تا ذهن با هم تله‌پاتی دارند. آهای، شمایی که فکر می‌کنید چون یارتان را کاملا درک می‌کنید پس همدلی هم دارید، کمی بیشتر فکر کنید. درک کردن یک کار عقلانی است، درحالیکه همدلی یک کار عاطفی است. تلاش کنید آنچه یک زن احساس می‌کند را بدون توجه به اینکه آیا از نظر شما منطقی هست یا نه، احساس کنید.

سرنخ در عواطفی است که او ابراز می‌کند. چطور می‌توانید این کار را انجام ‌دهید؟ می‌توانید از خودش بپرسید چه احساسی دارد. می‌توانید از زبان بدنش بخوانید (آیا دست بسته است؟ آیا منقطع نفس می‌کشد؟ آیا صورتش قرمز است؟ اینها همه علامت‌هایی هستند که نشان می‌دهد احتمالا عصبانی است). اجازه بدهید که بداند برای احساس او ارزش قائل هستید و اینکه می‌توانید درک ‌کنید که چرا اینگونه احساس می‌کند.

ما قصد نداریم با ذکر جزئیات علمی توضیح بدهیم که چرا این کار موثر است، ولی همین قدر می‌گوییم که قسمت عاطفی مغز وقتی احساس می‌کند با شخص دیگری در ارتباط است و تنها نیست، آرام می‌گیرد. همدلی‌تان را نشان دهید. شفقت‌تان را نشان دهید. این مساله ربطی به اینکه احساسات همسرتان درست است یا غلط، ندارد.

چطوری در ناراحتی با همسر همدلی کنیم

نسیم نجفی روانشناس و مشاور خانواده اظهار کرد: برای هر زوجی ممکن است این موقعیت پیش بیاید که درگیر بحران شغلی یا تحصیلی همسرش شود.

نجفی ادامه داد: گاهی افراد ناچارند برای ادامه تحصیل، ماموریت کاری یا هر دلیل دیگری مهاجرت کنند یا در یک برهه زمانی با هر دلیلی مثل مشغله تحصیلی یا بحران شغلی و… با فشار روانی زیادی روبه‌رو شوند.

وی با بیان اینکه اولین و مهم‌ترین گام برای دادن شوق دوباره به همسر بحران زده، همدلی کردن است، افزود: همدلی یعنی اینکه بتوانیم دیگران را بفهمیم، بدون این‌ه آن‌ها را تایید یا رد کنیم.

این روانشناس با بیان اینکه همدلی با همسر باعث شود تا همسران به‌راحتی به توافق و تفاهم برسر موضوعات مختلف برسند، گفت: حس همدلی بین همسران می‌تواند باعث هماهنگی و یک‌دل و یک‌رنگ شدن آن‌ها شود.

نجفی با اشاره به اینکه به همسرتان اجازه دهید تا احساسات خودش را به‌راحتی بیان کند، خاطرنشان کرد: اصل مهم همدلی، شنونده خوب بودن است.

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

چطوری میشه عادت های بد فراموش کنیم

چون همانطور که از اسمشان پیداست آن ها عادت هستند و چون عادت در درونتان شکل گرفته ترک کردن آن کار سختی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *