خانه / مشاوره / چطوری کارهای نیمه تمام انجام بدیم

چطوری کارهای نیمه تمام انجام بدیم

دلایل شخصیتی

بعضی‌ها اصلاً انگار آفریده شده‌اند تا کار‌هایشان را ناتمام بگذارند. نه اینکه از همان اول که به دنیا می‌آیند اینطور باشند؛ اما در طول زمان، شخصیتشان جوری شکل گرفته است که کار‌های ناتمام بیشتر به تورشان بخورد. این شخصیت‌ها واقعاً مستعد ناتمام گذاشتن کار‌ها هستند:

بی‌نظم‌ها

بله، درست خواندید. بی‌نظمی هم یکی دیگر از آن ۵ عامل بزرگ شخصیتی است. حالا دقیقاً اسمش این نیست؛ ولی نظم و بی‌نظمی بخش بزرگ آن است.

ما برای اینکه بتوانیم کاری را به انجام برسانیم، احتیاج به صبوری و نظم داریم. کسانی که نمره نظم پایین‌تری دارند، احتمال بیشتری دارد که یک کار را ناتمام بگذارند.

بر عکس، منظم‌ها دلشان نمی‌آید کاری را که تا نیمه‌اش با نظم و حوصله رفته‌اند نیمه‌تمام بگذارند.

راه‌های تغییر

توجه به زمان وفرصت: 

اگر فرصت‌ها را غنیمت بشماریم، از آنها خوب استفاده می‌کنیم و انجام کار را تازمان بعدی به تاخیر نمی‌اندازیم؛ چون که زمان بعدی هنوز تحقق پیدا نکرده و معلوم نیست فرصت دیگری برای انجام این فعالیت به دست آید.

تعیین وقت معین برایه کار:

برای هر کاری قبل از انجام آن وقت معینی را در نظر بگیرید تا در آن وقت و فاصله زمانی کار انجام شود. اگر وقت هر کاری از قبل مشخص نشود، ممکن است انسان در انجام آن، امروز و صبا کند.

کوچک‌ کردنکار:

کار خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا بتوانید بر آن مسلط شده و توانایی انجامش را داشته باشید.

كارهای فوری وغیرمهم:

این دسته از كارها شامل اموری اند كه اگرچه برای شما مهم نیستند ولی برای انجام آن اجبار یا ضرورتی وجود دارد. برای مثال شركت در برخی مراسم فامیلی یا اداری كه از روی برخی آداب و ملاحظات انجام می گیرد.

كارهای غیرفوری وغیرمهم:

همانطور كه مشخص است این دسته از كارها نه مهم هستند و نه فوری، مثل تماشای برخی فیلم های بدون محتوا، خواب بیش از اندازه، فرستادن اس ام اس های بی مورد، وقت‌گذرانی‌های بی‌هدف و … بنابراین شاید بهتر باشد یا از زندگی حذف شوند و یا واقعاً در آخرین اولویت قرار بگیرند.

تمرین“نه”گفتن:

بین انتظارات دیگران و توان و قدرت خود توازن برقرار کنید.

تمرین کنید تا بتوانید در وقتی که ضرورت باشد به دیگران “نه” بگویید. در صورتی که وقت کافی برای انجام کارهای دیگران ندارید، مسئولیت جدید را قبول نکنید تا کارهای قبلی تان تمام شده و به تاخیر نیفتند.

منبع:آلامتو،روانآنلاین

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

اگه از کارمان بدمان آمد چکار کنیم

اگر از کارتان بیش از حد تنفر دارید و ادامه آن شما را اذیت می‌کند، تا زمانی که شغل دیگری پیدا نکردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *