خانه / اطلاعات عمومی / خطرات گرم شدن قطب شمال

خطرات گرم شدن قطب شمال

خطرات گرم شدن قطب شمال

تهديد آب شدن يخ هاي دايمي قطب شمال چه قدر جدي است؟ چه كاري مي توان براي جلوگيري از اين روند انجام داد؟

چنان که گفته شد متان يك گاز گلخانه اي بسيار قوي است. این گاز از نظر مولكولي مي تواند ۲۵ برابر دي اكسيد كربن انرژي گرمايي به دام بيندازد. خطر این جا است که گاز (سفيد) متان كه در نتيجه آب شدن يخ هاي دايمي، از كف درياچه هاي قطب شمال بالا مي آيد، خودش به يخي تبديل مي شود كه سراسر سطح درياچه ها را تشكيل مي دهد. همچنین آب شدن يخ هاي دايمي قطب شمال موجب مي شود كه حباب هاي متان كه در زير درياچه هاي بي شمار اين منطقه وجود دارند آزاد شده و هواي زمين را بيش از پيش به سوي گرم شدن پيش ببرند.

بر اساس برخی برآوردها، آب شدن يخ هاي دايمي اين منطقه تا سال ۲۱۰۰ مي تواند ميزان خروج گازهاي گلخانه اي قوي اي مانند متان را ۲۰ تا ۴۰ درصد بيش از آن چه كه تاكنون به وسيله طبيعت و همه منابع انساني توليد شده افزايش دهد.

به هر حال اگر يخ هاي دايمي به خاطر گرم شدن سراسر كره زمين سريع تر آب شوند، سياره زمين هم خيلي سريع تر از آن چه كه بيشتر مدل ها پيش بيني مي كردند گرم مي شود.

سازمان ملل اعلام کرد در صورتی که اهداف پیمان آب و هوایی پاریس نیز به دست بیاید باز هم دمای هوای زمستان در قطب شمال تا سال ۲۰۵۰ بین سه تا پنج درجه سانتی‌گراد نسبت به فواصل سال‌های ۱۹۸۶ تا ۲۰۰۵ افزایش خواهد یافت.

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی که به مناسبت نشست زیست‌محیطی سازمان ملل در نایروبی، پایتخت کنیا انجام شد، گرمایش زمین در منطقه قطب شمال باعث بالا آمدن هر چه بیش‌تر سطح آب اقیانوس‌ها خواهد شد.

طبق این بررسی، علت یک‌سوم از بالا رفتن سطح آب دریاها ذوب شدن پوشش یخی گرینلند و یخچال‌های قطب شمال است. برآوردها حاکی از آن است که یخ دریای قطب شمال از اواخر دهه ۷۰ تا کنون ۴۰درصد کاهش یافته است.

در پیمان آب و هوایی پاریس که در سال ۲۰۱۵ بسته شد بر این هدف تأکید شده بود که روند گرمایش زمین‌ را باید به گونه‌ای مهار کرد که افزایش دما تا زیر دو درجه یا دست کم یک و نیم درجه سانتی‌گراد محدود شود.

منبع:۰۲۰،خبر انلاین

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

درباره هواپیما ای۸وی۱

در اواخر دهه 1930، هواپیمای Seversky بیست و دو صندلی 2PA-B3 را به ژاپن برای سرویس عملیاتی توسط نیروی هوایی نیروی دریایی ژاپن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *