تمام مراحل ازدواج

 

گام اول: دریافت نامه از محضر
اولین گام برای ثبت ازدواج انتخاب محضر است و مراجعه به این محضر ثبت ازدواج. در این مراجعه به همراه داشتن مدارك شناسایی زوجین و شناسنامه پدر زوجه الزامی است. مدارك را به همراه یك قطعه عكس ۴* ۳ به دفتردار تحویل دهید تا نامه‌ای دریافت كنید كه در آن زوجین به آزمایشگاه مورد نظر برای انجام آزمایش‌های قبل از ازدواج معرفی می‌شوند. این نامه مهر و امضای محضر را دارد و یك قطعه عكس از زوجین بالای آن منگنه شده است. در این نامه جایی برای مهر و امضای آزمایشگاه گنجانده شده است. بدون داشتن این معرفی‌نامه، آزمایشگاه زوجین را نمی‌پذیرد.

گام دوم: مراجعه به آزمایشگاه
معرفی‌نامه محضر را به قسمت پذیرش تحول دهید و منتظر باشید تا نامتان اعلام شود. ناشتا بودن، شرط اولیه برای انجام آزمایش اعتیاد است كه با نمونه‌گیری از ادرار انجام می‌شود. هنگام این آزمایش، شما با دوربین مدار بسته تحت نظارت هستید تا تقلبی انجام ندهید. برای انجام آزمایش اعتیاد لازم است مواردی را رعایت كنید. ازجمله اینكه یك هفته قبل از انجام آزمایش از مصرف برخی از دارو‌ها خودداری كنید، مثل داروهای كدئین‌دار و مسكن‌های مخدر. ظاهرا مصرف داروی ویتامین ب كمپلكس هم در چند روز قبل از انجام آزمایش نتیجه آزمایش را با اختلال روبه‌رو می‌كند.

گام سوم: واكسن كزاز
سومین مرحله مخصوص خانم‌هاست؛ باید با راهنمایی مسئولان آزمایشگاه به اتاق واكسن مراجعه و به نوبت، واكسن كزاز را دریافت كنند. كسانی كه بیش از ۱۰سال از تزریق این واكسن به بدنشان می‌گذرد باید این واكسن را دریافت كنند؛ هرچند به تمام افرادی كه برای انجام آزمایش‌های پیش از ازدواج به آزمایشگاه مراجعه می‌كنند تزریق این واكسن توصیه می‌شود.

گام چهارم: آزمایش خون
چهارمین خان مربوط به آقایان است؛ از آنها نمونه خون دریافت می‌شود تا ۲بیماری خونی در آنها بررسی شود؛ هپاتیت و تالاسمی. تالاسمی خود ۲نوع ماژور و مینور دارد و نوع آن در تعیین نتیجه آزمایش ازدواج تأثیر زیادی دارد. تالاسمی مینور نوعی كم خونی قابل درمان است و تالاسمی ماژور كم خونی بسیار شدید است كه قابل درمان نیست. نتیجه این آزمایش خیلی زود و در‌‌ همان روز مراجعه به آزمایشگاه آماده می‌شود و زوجین قبل از دریافت نامه به محضر، از آن مطلع می‌شوند.

گام پنجم: جلسه آموزشی
زوجین برای اینكه با زندگی مشتركی كه پیش رو دارند بهتر آشنا شوند باید در جلسه آموزشی‌ای كه در آزمایشگاه برگزار می‌شود شركت كنند. این جلسه یك ساعته برای آقایان و خانم‌ها جداگانه برگزار می‌شود و در پایان این كلاس آموزشی، در مقابل نام شركت‌كنندگان در كلاس امضای تأیید جا می‌گیرد. افرادی كه ازدواج مجدد را تجربه می‌كنند از شركت در این كلاس‌ها معاف هستند. در پایان كلاس كتابچه یا جزوه‌ای مربوط به آموزش‌های قبل از ازدواج به زوجین داده می‌شود.

گام ششم: نامه از آزمایشگاه
قبل از ظهر نتیجه نهایی آزمایش‌ها مشخص می‌شود و در برگه ازدواج امضاهایی مربوط به انجام آزمایش اعتیاد، دریافت واكسن كزاز برای زوجه و نتیجه آزمایش خون زوج و تأییدیه شركت در جلسه آموزشی دیده می‌شود و مطلوب بودن همه این موارد را به محضرخانه اطلاع می‌دهد. نتیجه این آزمایش تنها برای مدت یك‌ماه اعتبار دارد و اگر در این مدت عقدتان را ثبت نكردید باید آزمایش تجدید شود.

گام هفتم: ثبت ازدواج
حالا باید دوباره به محضر مراجعه كنید؛ این بار برای ثبت رسمی ازدواج. البته این كار با تعیین وقت قبلی از محضر انجام می‌شود. اطلاعاتی مانند نوع عقد و مدت آن، میزان مهریه و شیربها، شروط عقد و… در زمان تعیین وقت از محضر باید به محضردار ارائه شود. روزی كه برای ثبت رسمی ازدواج به دفا‌تر ثبت مراجعه می‌كنید بعد از جاری شدن خطبه عقد و اعلام شرط و شروط ازدواج، باید دفتر بزرگ محضر را به همراه دفترچه‌ای كه در اختیار شما قرار می‌دهند امضا كنید. تعداد این امضا‌ها كم نیست و هر كدام درباره موضوع خاصی است كه باید قبل از امضا با دقت بخوانید. اگر بین خانواده‌های دوطرف در زمان خواستگاری توافقی كتبی انجام شده باشد لازم است این اسناد هم قبل از جاری شدن عقد به محضر ارائه شود.

گام هشتم: دریافت عقدنامه
بسته به شلوغی و یا خلوتی محضردار مورد نظر، از ۳ تا ۱۰ روز طول می‌كشد تا عقدنامه رسمی زوجین آماده شود و اطلاعات درج‌شده در آن در اسناد رسمی به ثبت برسد و عقد، جنبه رسمی پیدا كند. ثبت عقد در شناسنامه هم توسط‌ همان محضر انجام می‌شود و برای این كار هم مدت زمانی را باید درنظر گرفت. حالا دیگر عقدنامه هم به دست‌تان رسیده و ازدواج، رسمیت پیدا كرده است. نخستین كاربرد این عقدنامه این است كه به وسیله آن می‌توانید برای دریافت وام ازدواج اقدام كنید. این وام كم بهره‌ترین وامی است كه بانك‌ها پرداخت می‌كنند. برای همین هم متقاضیان زیادی دارد. این نكته را به‌خاطر داشته باشید كه تنها تا ۶‌ماه پس از تاریخ تنظیم و صدور عقدنامه امكان دریافت وام ازدواج را دارید.

درباره amin

این مطالب را نیز ببینید!

خطای دختران در انتخاب همسر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *