صفحه اصلی / دانستنی های قبل ازدواج / روش سنتی جوابگوی ازدواج‌های امروزی نیست؟

روش سنتی جوابگوی ازدواج‌های امروزی نیست؟

ارزش‌های منجمد
وقتی سبك زندگی تغییر كرده به تبع برخی مسائل از جمله ازدواج هم تغییراتی را خواهد داشت. اینكه سنتی بودن یا مدرن بودن باعث استحكام یا تضعیف ازدواج بشود نمی‌تواند متغیر اصلی تلقی شود. متغیر اصلی آن چارچوبی است كه برای انتخاب همسر در نظر گرفته می‌شود. استحكام زندگی در زندگی‌های گذشته بیشتر بود. دلیل عدم ثبات زندگی‌های امروزه این است كه نظام ارزش‌های ما نتوانست در نسل جدید به روز شده و همانطور منجمد ماند. جوان امروز هم این ارزش‌ها را مانع شادكامی می‌داند.

اما از سوی دیگر دوستی‌های قبل از ازدواج و خیابانی كه خانواده‌ها در آن با هم تعاملی ندارند، به نتیجه نمی‌رسد و انتخاب همسر در چنین دوستی‌هایی یا فضای مجازی عموما محكوم به متلاشی شدن است و اگر هم ادامه پیدا كند با جنجال و تنش همراه است. بهترین انتخاب در چارچوب تعامل خانواده‌ها با یكدیگراست.

درگذشته ساختار جامعه ما به گونه‌ای بود كه خانواده به صورت گسترده بودند. پدربزرگ، مادربزرگ و بزرگان خانواده نقش تاثیرگذاری داشتند. فرصت شناخت خانواده‌ها از پسران و دختران بیشتر بود و ازدواج‌ها عموما درون گروهی‌تر بود. اما امروزه این فرصت‌ها خیلی كمتر است. به همین دلیل بیشترین طلاق‌ها در سه سال اول زندگی صورت می‌گیرد، چون خانواده‌ها نقش زیادی در انتخاب ندارند و ممكن است درفرایند زندگی حمایت‌هایی كه خانواده‌ها باید از جوانان داشته‌ باشند را ندارند و در مقابل جوانان هم اعتقاد و اعتمادی به تجارب گذشته ندارند كه معضلی است.

درباره amin

این مطالب را نیز ببینید!

خطای دختران در انتخاب همسر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *