صفحه اصلی / خواستگار و خواستگاری / بله را بگویم یا نه؟

بله را بگویم یا نه؟

 

تحقیقات میدانی
قبل از ابراز پاسخ مثبت، باید تحقیقات میدانی از فرد صورت بگیرد که بسیار به شناخت ما کمک می‌کند‌. تحقیق باید از دو گروه صورت گیرد‌. اول گروه دوستان و سپس گروه اقوام سببی مثل عروس و داماد خانواده خواستگار مورد‌نظر و یا دیگر اقوام سببی‌. چون انسان در انتخاب دوست کاملاً آزاد است و کسی نمی‌تواند دوست را به انسان تحمیل کند و کسی را به‌عنوان دوست صمیمی خود انتخاب می‌کند که با عقاید و معیار‌ها و آرمان‌های او هماهنگ باشد. پس دوست آیینه تمام‌نمای انسان است و اگر دوست فرد را شناختید می‌توانید تا حدود زیادی به شرایط فکری و رفتاری او پی ببرید‌. اقوام سببی بخاطر آن‌که از یک فرهنگ و تربیت دیگری با این خانواده وصلت کرده‌اند به‌خوبی می‌توانند نقاط ضعف و قوت آن خانواده را تبیین کنند. بنابراین به هر مقداری که دامنه تحقیقات وسیع‌تر باشد شناخت بیش‌تری از فرد مورد‌نظر به دست می‌آید.

قبل از پاسخ مثبت!
قبل از پاسخ مثبت حتما محل زندگی و کار طرف مقابل را ببینید و بررسی کنید‌. این امر باعث می‌شود تا حدود زیادی مسائل فرهنگی و مشی زندگی او را بشناسیم. هم‌چنین باید آزمایشات پزشکی مورد‌نظر را انجام دهید‌. در بعضی خانواده‌ها این امر بعد از پاسخ مثبت انجام می‌شود و یک روز قبل از مراسم عقد صورت می‌گیرد و گاهی مشاهده شده است وقتی پاسخ این آزمایشات منفی است نگرانی‌های بسیار زیادی برای دختر و پسر و خانوده‌های‌شان ایجاد می‌شود مثل وابستگی‌های عاطفی و غیره. پس بهتر است قبل از پاسخ دادن، آزمایشات مورد‌نیاز را انجام دهند

نکته این‌که بهتر است به یک مشاوره روانشناس متخصص و متعهد جهت شناخت بیشتر از طرف‌مقابل‌تان مراجعه کنید تا با تخصص بیش‌تر و دقت کافی شما در این امر خطیر و با ارزش کمک کنند.

به یاد داشته باشید یکی از مهم‌ترین آسیب‌های دوران خواستگاری ایجاد رابطه عاطفی با طرف‌مقابل است. باید در طی مراحل خواستگاری عقلانیت حاکم باشد. زیرا اگر رابطه عاطفی حاکم شد مانع دیدن نقاط ضعف می‌شود و این یعنی گامی برای تحمل سختی‌ها و اذیت‌های بعد از ازدواج و شاید هم گامی به سوی طلاق که شوم‌ترین پدیده زندگی هر شخصی است‌. پس عقلانیت را در تمام مراحل فراموش نکنید.

درباره amin

این مطالب را نیز ببینید!

زیاد خواستگاری نروید، بدبخت می شوید

افراد به شیوه‌های مختلفی همسر خود را انتخاب می‌کنند: – برخی بر این باورند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *