صفحه اصلی / تغییر کردن / چگونگی رشد کمالات در زوج ها

چگونگی رشد کمالات در زوج ها

 

مکمل بودن : زن و مرد در ارتباط با یکدیگر مکمل و کامل کننده یکدیگر هستند. خداوند در قرآن می فرماید: ” هُن لباس لَکُم و اَنتُم لباس لهُن. زنان لباس شما و شما لباس زنان هستید. “

یعنی همانگونه که لباس محافظ و زینت شما است. زن و مرد در مسائل و مشکلات زندگی یار و پشتیبان یکدیگرندو بازدارنده گناه برای همدیگر نیز هستند.

البته برای این امر لازم است، زن وشوهر همدیگر را همانگونه که هستند دوست داشته باشند و اگر مشکلی در رفتار یکدیگر می بینند با علاقه، محبت و با جلب اعتماد طرف مقابل، ضعف های او را بیان کنند و اگر او علاقمند به شنیدن باشد، درباره آن موضوع گفتگو کنند.

همکاری داشتن: بهتر است زن و شوهر در کارهای خوب مانند همدلی و توجه، سبقت بگیرند نه در تمسخر کردن، تهمت زدن، ذهن خوانی. زیرا چنین رفتارهایی موجب کدورت و سردی روابط می شود . در واقع رمز خوشبختی و سعادت یک خانواده در همکاری و داشتن اهداف مشترک است.

مسئولیت های مشترک: زن و شوهر در زندگی زناشویی خود مسئولیت ها و وظایف متفاوتی دارند. صحبت کردن در مورد آن و رسیدن به توافق، موجبات خشنودی و آرامش را برای افراد خانواده به همراه دارد. تقسیم وظایف تابع نقش های زن و شوهر در رابطه زناشویی آنان است. در مورد ی که زن و شوهر هر دو شاغل هستند، لازم است این تقسیم وظایف با توجه به وقت و نیز توانایی جسمانی زن و مرد باشد. کمک زن به همسر برای شرایط بیرون و سامان دادن مرد به اوضاع خانه از مصادیق مشارکت و همکاری و مسئولیتهای مشترک بین زوج ها است. تحسین و توجه به فعالیتها و زحمات همدیگر از طرف زن و شوهرها از عوامل ایجاد کننده مهر و محبت، خلق و خوی حسنه بین زن و شوهر است و آرامش روانی و فضای عاطفی را برای زن و شوهر بوجود می آورد.

محبت : تشکیل خانواده و ازدواج بدلیل ریشه های عاطفی قوی در انسان از جمله محبت و مودت است. خداوند در قرآن می فرماید: آن خلق لَکم مَن اَنفسکُم ازوجا لتسکُنوا الیها و جَعل بَینکم مَوده و رحمت . از نشانه او این است که همسرانی از جنس خودتان آفریده ایم تا با آنها آرام شوید و بین شما رحمت و مودت قرار داده ایم. یعنی محبت و رحمت از نشانه های خداوند است. و موجب شادی و آرامش زن و شوهر می شود و هر چقدر فضای خانه از محبت آکنده باشد، پیوندها و دلبستگی عاطفی بین زن و شوهر بیشتر می شود. اما متاسفانه بسیاری از زن و شوهر با عدم آگاهی، نداشتن آموزش درست در ابراز محبت به یکدیگر دچار آسیب ها و افت هایی در ارتباط عاطفی خود می شوند و هر چقدر سردی روابط عاطفی بیشتر باشد مشکلات و تنش های بین آنها بیشتر می شود.

بنابراین زن و شوهر ها باید در ارتباط عاطفی به یکدیگر گوش دهند و همدیگر را در سطوح مختلف رفتاری، عاطفی و هیجانی جدی بگیرند و به این مسئله توجه داشته باشند که هر کدام از آنها دربرابر تجارب یکسان می توانند برداشت ها و احساس متفاوت داشته باشند و بهتر است در مورد فکر و احساس همسر خود ذهن خوانی نکنند و به دیدگاه یکدیگر توجه کنند و با کوچک کردن احساس طرف مقابل و سربه سر گذاشتن او باعث نادیده گرفتن و از بین بردن محبت همسر خود نشوند.

 

حریم خصوصی : یکی از مسائلی که زن و شوهر باید به آن توجه داشته باشند این است که هر فردی دارای حریم خصوصی می باشد و گاهی زن و وشوهر نقش یک والد را برای یکدیگر بازی می کنند در حالیکه زن و شوهر باید به حریم خصوصی یکدیگر احترام بگذارند و همچنین باید مسئولیت رفتارهای خود را روابط با همسرشان بر عهده بگیرند.

حریم خصوصی نه تنها درمورد حریم فردی است بلکه در مورد روابط زن و شوهر نسبت به دیگران نیز وجود دارد و زوج باید به گفتگوهای خصوصی یکدیگر احترام بگذارند و آنها را برای خویشان و دوستان بازگو نکنند. هر چقدر زن و شوهر به حریم خصوصی خود احترام بیشتری بگذارند و در رفتارهای مختلف با یکدیگر هماهنگ تر عمل کنند. عملکرد آنها نسبت به یکدیگر بهتر است.

حضور خداوند در زندگی : توجه به حضور خداوند در زندگی موجب می شود تا زن و شوهر از انجام رفتارهای نادرست و نامناسب نسبت به یکدیگر بپرهیزند. توجه به حضور خداوند در زندگی نه تنها موجب ارتباط بهتر عاطفی زن و شوهر با یکدیگر می شود بلکه باعث رشد معنویت و اخلاقیات در محیط خانه می شود و سپهر بسیار قدرتمندی برای جلوگیری از آسیب ها ی اجتماعی نیز می باشد. بنابراین زن و شوهر باید در تقویت ایمان خود و یکدیگر تلاش مضاعف داشته باشند و معنویت و ایمان را مرکز فعالیتهای خود در خانواده قرار دهند و یکی از عوامل بسیار مهم در سلامت روان افراد و جلوگیری از تنش ها در زندگی خانوادگی است.

برای اینکه زوج ،موجبات رشد یکدیگر را فراهم کنند، فضایل و کمالات اخلاقی را در محیط خانوادگی خود توسعه دهند ،لازم است قواعد و چهارچوب هایی را رعایت کنند. و هر کدام احساسی از امنیت و آرامش را داشته باشند و به رشد معنویات نیز اولویت دهند.

درباره amin

این مطالب را نیز ببینید!

ازدواج و ترس از تعهد

این روزها خیلی ها را می بینیم که از زیر بار تعهد زناشویی یا تعهد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *