خانه / فناوری / کاربرد پردازنده Sass چیست؟

کاربرد پردازنده Sass چیست؟

واژه Sass مخفف کلمات Syntactically Awesome Stylesheets است. Sass را می توان به عنوان یک افزونه برای css در نظر گرفت که کار با استایل ها را برای ما بسیار ساده می کند. به خصوص زمانی که فایل های css شما بسیار بزرگ و پیچیده باشند. Sass مدیریت و نگهداری استایل های css را ساده‌تر می‌کند. به لطف وجود متغیرها، mixins ها، nesting ها و وراثت در این پیش پردازنده، کد های نوشته شده کاملاً سازماندهی می شود.

این کار باعث می شود کار خود را سریعتر پیش ببریم. به خاطر داشته باشید زمانی که در Sass کدهای خود را مینویسیم، مرورگر ها نمی توانند این کدها را درک کنند و دلیل این عدم درک هم این است که کدهای نوشته شده به زبان css نیستند.

 پس ما به یک کامپایلر نیاز داریم تا کد های نوشته شده در Sass را به css تبدیل کنیم. نرم افزار های زیادی برای این کار وجود دارند که بعضی از آنها عبارتند از :

  • Hammer
  • CodeKit
  • Compass
  • Koala

با این حال ما قصد نداریم در این مقاله همه مراحل نصب و کامپایل Sass را بیان کنیم. اگر می‌خواهید تجربه بیشتری در این مورد به دست آورید، به شما پیشنهاد می کنم از یک ویرایشگر آنلاین همچون Codepad استفاده کنید. با این کار نیاز ندارید نرم افزارهای مربوطه را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید.

به صورت خلاصه باید بگویم Sass یک پیش پردازنده برای زبان css است. پیش پردازنده ها به ما کمک می کنند از ویژگی های منحصر به فردی در css استفاده کنیم. یک پیش پردازنده زبانی اسکریپتی بوده که به توسعه دهندگان اجازه می دهد کدها را به آن زبان نوشته و سپس به صورت css از آن خروجی بگیرند.

 اگر شما در css مبتدی هستید پیشنهاد می کنم فعلا از رفتن به سراغ پیش پردازنده ها صرف نظر کنید.

چگونه از Sass استفاده کنیم؟

قبل از اینکه به توضیح در مورد ویژگی های منحصر به فرد این افزونه کاربردی بپردازم، بهتر است قواعد نوشتاری Sass را بررسی کنیم. باید توجه داشته باشید دو قاعده نوشتاری و یا سینتکس برای Sass وجود دارد که هر دو در نهایت خروجی یکسانی را برای ما تولید می‌کنند

  • SCSS : استفاده از فایلی که دارای فرمت scss. است و با css هم بسیار سازگار است.
  • SASS : استفاده از فایلی که دارای فرمت sass. است. این مورد نیز با css سازگار است و سریع‌تر نوشته می‌شود.

منبعة:لرن سورس

درباره‌ی amin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *