خانه / پزشکی / درمان بیماری ام اس در کودکان

درمان بیماری ام اس در کودکان

نشانه های ام اس در کودکان

این نشانه ها با نشانه های ام اس در بزرگسالان یکسان است:

– مشکل در کنترل مثانه یا مدفوع

– ضعف

– اشکال در راه رفتن

– تغییرات دید

– گرفتگی عضلات

– تغییرات حسی، مورمور یا بی حسی

– لرزش بی اختیار بدن (ترِمور)

کودکان ممکن است دچار سیژر و کمبود انرژی نیز بشوند که بزرگسالان معمولا این علائم را ندارند.

علائم ام اس در کودکان

عوامل موثر در بیماری MS

علت اصلی آن ناشناخته است، موارد ذکر شده همگی بعنوان فرضیه مطرح است، عواملی کلیدی زیادی وجود دارند که بنظر می‌رسد با پیشرفت بیماری MS در ارتباط باشند، این عوامل عبارتند از:

– ژنتیک: گرایشات ارثی که در خانواده وجود دارند می‌توانند بعنوان یکی از عوامل خطر ابتلا به بیماری MS باشند. مطالعات نشان داده است که در خانواده‌های دارای دوقلوهای یکسان. تقریباً ۲۵ درصد از افرادی که دوقلوهای یکسان با بیماری MS داشته‌اند. نهایتاً خودشان نیز دچار این بیماری شده‌اند.

روش های تشخیص ام اس کودکان

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و فوق تخصص بیماری ام اس کودکان گفته اند: معاینه بالینی و تشخیص بالینی و در کنار آن MRI دو روش بسیار مهم و مواثر برای تشخیص بیماری ام اس کودکان می باشند. البته در کنار این دو، روش های دیگری برای تشخیص این بیماری استفاده میشود اما به اندازه این دو مرسوم نیست. روش هایی مثل، آزمایشات مایع نخاعی که به پزشکان کمک می کنند تا هوشیارانه تر نسبت به موضوع عمل کنند. ولی پایه تشخیص پزشکان در این بیماری روش های بالینی و MRI می باشد.

درمان کودکان مبتلا به ام اس

اگرچه که درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما درمان‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند علائم را در کودکان و همچنین بزرگسالان بهبود بخشیده و از تکرار حملات و یا شدت آنها بکاهد. درمان این بیماری در کودکان مشابه بالغین، حمایتی است و بخصوص درمان اشکال عملکرد مثانه ضروری است، در این راستا داروهای متعددی مورد بررسی قرار گرفته اند که منفعت و عوارض آنها مورد بحث است

ارائه پروتکل درمانی

معاون پژوهشی مرکز علوم اعصاب کودکان بیمارستان مفید از ارائه پروتکل درمانی برای MS کودکان خبر داد و گفت: این پروتکل درمانی نزدیک به پروتکل های درمانی بزرگسالان است و داروهایی که برای MS بزرگسالان تجویز می شود، با اعمال محدودیت هایی برای درمان ام اس کودکان استفاده می شود.

وی یکی از چالش های این مرکز را نبود دستگاه MRI در بیمارستان مفید دانست و اظهار کرد: این امر باعث شده است که بیماران برای انجام تصویربرداری پیشرفته به سایر مراکز هدایت شوند که این امر تاخیر در تشخیص این بیماری را به دنبال دارد.

منبع:بیتوته

درباره‌ی amin

همچنین ببینید

تابستان چطور مراقب پوست باشیم

تابستان چطور مراقب پوست باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *